0

Tokat Valiliği, Tokat Belediye Başkanlığı, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kent Konseyi işbirliği ile 4’üncüsü düzenlenen ‘Tokat Kitap Günleri Fuarı’ açılış töreni Tokat Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Şehrimizde daha önce de zaman zaman yapılan kitap fuarlarını 2017 yılında ilk defa gerçekleştirdiğimiz ve ara vermeden devam ettirerek gelenekselleştirmeyi hedeflediğimiz Tokat Kitap Günleri’ne 2020 ve 2021 yıllarında pandemi koşulları sebebiyle ara vermek zorunda kalmıştık. Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz ve gelecek yıllarda inşallah ara vermeden devam edeceğimiz Tokat Kitap Günleri bence şehrimizde yaptığımız etkinliklerin en başında geliyor. Muhakkak ki şehri imar etmek önemli. Şehirde yollar yapmak, eserler oluşturmak, insanların işlerini kolaylaştırmak çok önemli. Bunları yaparken diğer yandan şehirde insanların donanımlı bir hale gelmesine vesile olan, ufuklarını açan kitap fuarları da bir o kadar önemli” dedi.

Konuşmasında Tokat Kitap Günleri’nin düzenlemesinde katkılarından dolayı Tokat Valiliğine, Gaziosmanpaşa Üniversitesine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kent Konseyine teşekkür eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Burada yaklaşık 2000 metrekarelik alanda yüze yakın yayınevimiz, 150 ulusal ve yerel yazarımız ve bir milyona yakın kitap Tokatlılarla buluşuyor. Yazarlarımız on gün boyunca hem söyleşi hem de imza günleri ile okurlarla buluşacak. Bunun başta gençlerimiz olmak üzere hemşerilerimiz için değerli kazanımlara vesile olacak bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” dedi.

Dinin ilk emrinin ‘Oku’ emri olduğuna dikkat çeken belediye başkanı Eyüp Eroğlu “ Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ayeti kerimesi bize okumanın, öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. ‘Okudukça cehaletim artıyor’ sözü de insanın kitap okuyarak aslında ne kadar az şey bildiğini keşfetmesi bakımından değerli bir söz. Okudukça öğreniyoruz, hatırlıyoruz, hayatımıza yön veriyoruz” dedi.

Başkan Eyüp Eroğlu sözlerini geçtiğimiz yıllarda Tokat’ın çevre il ve ilçe merkezlerinden çok sayıda okuru ağırladığı kitap fuarına bütün Tokatlıları, çevre il ve ilçe merkezinden gelecek okurları davet ettiklerini ifade ederek sonlandırdı.

https://fb.watch/duJ2eLD8f-/

Comments

Comments are closed.