0

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Şeyh-i Şirvani Mezarlığı bölgesinde yapımı tamamlanarak hizmete açılan Namazgâh’ı ziyaret etti.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yaklaşık 4,5 ay gibi kısa bir sürede geleneksel mimari ve malzemelerle Namazgâh inşaatının tamamlandığını belirtti.

Başkan Eroğlu Namazgâhla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Namazgâhımızı yaparken Fatih Sultan Mehmet Han’ın Kosova Prizren’de ve Çanakkale’de yaptırmış olduğu Namazgâhların mimarisine bağlı olarak yaptık. 4,5 ayın sonunda bu güzel Namazgâh’ımızı halkımızın hizmetine açtık.

Namazgâh, Selçuklu ve Osmanlı geleneğidir. Adeta bir açık hava mescidi gibi, yine özellikle büyük alimlerin ve büyük mezarlıkların hemen yanında yapılan bu namazgâhlar; hem namaz kılınmaya, hem Cenaze Namazları’nın icrası için, özellikle mezarlık ziyaretlerinde Kur’an-ı Kerim mukabelelerinin okunması için kullanılıyor. Ayrıca Osmanlı dönemlerinde ise asker savaşa gitmeden önce bu Namazgâhlarda namaz kılar ve öyle giderlermiş. Bizler de bu güzelliği Tokat’ımızda ortaya çıkarttık. Daha önce Şeyh-i Şirvani bölgesinde namazgâh varmış ancak zamanla bu namazgâh alanı kaybolmuş. Bizler de tekrar ortaya çıkarttık. Mimarisi ile kullanılan malzemeler ile ve konumu itibariyle Şeyh-i Şirvani Mezarlığımıza ayrı bir güzellik katmış oldu. Bu güzel hizmetin Tokat’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen, gece-gündüz çalışan ustalarımıza ayrıca teşekkür ediyorum”

ERENLER MEZARLIĞI’NA NAMAZGÂH İNŞA EDİLECEK

Aynı Namazgâhın bir benzerini de Erenler Mezarlığı bölgesine inşa ederek, Namazgâh kültürünü yaşatacaklarını belirten Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Şehrimizin iki büyük mezarlığından biri olan Erenler Mezarlığı bölgesinde de aynı mimari tarz ve malzeme ile yeni bir Namazgâh’ı inşa edeceğiz. Böylece hem Şeyh-i Şirvani Mezarlığı’nda hem de Erenler Mezarlığı’nda Namazgâhlarımız halkımıza hizmet verecek ve bu kültürü de yaşatmış olacağız” dedi.

Comments

Comments are closed.