0

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Yeni Tokat Hava Limanı çevresinde 950 dekarlık alanda lavanta dikimi yapılarak Tokat’a gelenlerin lavanta bahçeleri manzarası ile karşılanacağını duyurdu.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde girişimci kardeşimiz Mustafa Yılmaz’ın Çamlıbel’deki Türkiye’nin tek parselde en büyük lavanta bahçesinde ilk hasat gerçekleştirilmişti. 600 dekarlık alanda yapılan bu hasatla birlikte Lavanta çiçeği Tokat’ımızın markaları arasındaki yerini aldı. Yine Mustafa Yılmaz girişimiyle Yeni Tokat Hava Limanı çevresindeki 950 dekarlık alanda lavanta dikimi için hazırlıklar yapılıyor. Burada da hasat vakti geldiğinde Tokat’ımız havayolu ile ilimize gelen misafirlerimizi önce uçaktan izleyecekleri lavanta bahçeleri manzarasıyla, uçaktan indiklerinde lavanta kokuları ile karşılamış olacağız” dedi.

Hem turizm hem de üretim sektörüne katkılar sağlayacak

Tokat’ın diğer marka değerleri ile birlikte önemli bir marka değerine daha kavuştuğunu dile getiren Başkan Eroğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de ilk defa Isparta’nın Kuyucak Köyü’nde lavanta bahçelerinin kurulduğunu biliyoruz. Şu anda hâlihazırda Tokat Çamlıbel’de bulunan lavanta bahçesi Türkiye’nin tek parselde en büyük lavanta dikili alanı olarak sektördeki yerini aldı. Isparta Kuyucak Köyü’nde bulunan bahçeler bu büyüklükte olmamasına karşın 2021 yılında yaklaşık 500 bin turisti ağırladı. Bölgenin ekonomisine önemli bir katkı sağladı. Bizler de bu çalışmaları Tokat turizmine çok önemli katkılar sağlayacağı öngörüsü ile değerlendiriyor ve destekliyoruz” dedi. Başkan Eroğlu sözlerini “Kimya, ilaç, gıda, kozmetik sektörlerine satış ve ihracatıyla birlikte ilimize kimya, kozmetik, ilaç ve temizlik ürünleri üreten firmaların yatırım yapmasını sağlamayı hedefliyoruz” diyerek sürdürdü.

Tokat’ta turizm potansiyelinin belediye olarak gerçekleştirdikleri Kültür Yolu restorasyon projeleri ile arttığına dikkat çeken Başkan Eroğlu “Tokat’ımız tarihi zenginlik bakımından ülkemizin en değerli şehirlerinden biri. Bizler şehrimizi bir bütün olarak görüyor, değerlerinin birbirinden bağımsız olmadığını düşünüyoruz. Lavanta bahçeleri ile karşılayacağımız misafirlerimizi Tokat’ın tarihi güzelliklerini yaşamaya, eşsiz lezzetlerinden tatmaya davet ediyoruz” dedi.

Comments

Comments are closed.