0

Tokat’ta Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezleri bünyesinde açılan geleneksel Türk el sanatlarından biri olan çini kursuna katılan hanımlar, hem öğreniyor, hem de çini sanatını gelecek nesillere aktarıyorlar.

Tokat Belediyesi Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’nde yaklaşık 5 yıldır devam eden çini sanatı kurslarında onlarca hanım kendi çinilerini üretmeye devam ediyor. Özellikle pandemi dönemini fırsat bilen kadınlar, hem sosyalleşmek hem de stres atmak için kursa akın etti. Ev hanımından, memuruna, öğrencisinden öğretmenine çeşitli branşlarda görev yapan hanımlar çini sanatına yoğun ilgi gösteriyor. Uzun süre eğitim alarak kendi motiflerini çeşitli materyallere çini olarak aktaran hanımlar birbirinden güzel eserleri ortaya çıkarıyor. Ürettikleri ürünleri gerek sosyal medya gerekse yakın çevrelerinde satışa çıkaran kadınlar aynı zamanda aile ekonomilerine de ciddi katkı sağlamaya başladı.

Sabır Gerektiriyor

Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’nde usta öğretici olarak çini sanatını gelecek nesillere aktaran 63 yaşında 2 torun sahibi Nuran Ersoy, gençlere örnek olmaya devam edeceklerini belirtti.

Çini sanatının sabır gerektirdiğinin de altını çizen Ersoy, kadınların kendilerine özgü desenlerle bezedikleri çinilerin Türkiye’de birçok bölgede örnek alındığını da belirtti. Ersoy yaptığı açıklamada; “Çininin ham maddesi olan bisküvi dediğimiz malzememizle üretim yapıyoruz. İlk hafta zımparalama ve deseni materyal üzerine geçiriyoruz. Daha sonra aynı deseni kurşun kalem vasıtasıyla üzerinden çiziyor ve kendi isteğimize göre boya kontör ve renklendirme çalışmamızı yapıyoruz. Tek tek el işi olan bu süreç, desenin şekline göre belirli bir zaman devam ediyor. Sır dediğimiz cam tozu ile bulamaç yaparak desenlerin üzerine işliyoruz ve parlak bir görünüm haline geliyor. Çininin ana renkleri; mavi, lacivert ve kırmızıdır. Bizler de genelde bu renkler üzerine yapıyoruz. Daha sonra fırınımıza yerleştiriyor ve 930 derecede bir gün kalıyor. Ateşte açan çiçeklerimiz. Fırınımız soğuduktan sonra ürünlerimiz hazır hale geliyor” dedi.

Kadınlardan Başkan Eroğlu’na Teşekkür

Çini kursuna katılan hanımlardan Emine Kaya, 3 yıldır çini sanatı kursuna devam ettiğini belirterek; “Çok zevkli bir uğraş. Her gün bu kursumuza geliyor, kendi desenlerimizi üretiyoruz. Bu hizmeti bize sunan Tokat Belediyemize ve Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Kursiyerlerden Ayşe Berk ise; “Çok keyifli, dinlendirici ve insanın zevkine katma değer katıyor. Hem ruhen hem bedenen bu sanatla meşgul oluyoruz. Ayrıca kendi zevkimize göre bu sanatın gelecek nesillere ulaşmasına katkı sağlıyoruz. Çok memnunuz, bu güzel tesisi Tokat’ımıza kazandıran Başkanımız Eyüp Eroğlu’na ve kıymetli hocalarımıza teşekkür ediyor, tüm hanımları kurslarımıza katılması için davet ediyorum” dedi.

Comments

Comments are closed.